KATİPLER LOKALİ
Giriş yapmadınız yada Yetkiniz olmayan bir yere girmeye çalışıyorsunuz. Bunun sebebleri aşağıda açıklanmıştır:
1.Giriş yapmadınız. Üye iseniz Lütfen sayfanın giriş kısmından giriş yapın.
2.Yetkiniz dışında bulunan bir Sayfaya, Mesaja yada Konuya girmeye çalışıyorsunuz. Başka bir Sayfaya yada Mesaja girmeyi deneyin, Sorun hala devam ediyorsa Administratöre E-Mail yazarak yetkilerinizi gözden geçirmesini talep ediniz.
3.Mesaj yazamıyorsunuz? Yöneticiler Sizin yetkilerinizi almış olabilirler.
4.Üye olmak istiyorsanız üyelik forumunu doldurunuz ve e-posta geri dönüş yaparak Üyeliğinizi aktifleştiriniz adresinize.

FORUM YÖNETİMİ
KATİPLER LOKALİ
Giriş yapmadınız yada Yetkiniz olmayan bir yere girmeye çalışıyorsunuz. Bunun sebebleri aşağıda açıklanmıştır:
1.Giriş yapmadınız. Üye iseniz Lütfen sayfanın giriş kısmından giriş yapın.
2.Yetkiniz dışında bulunan bir Sayfaya, Mesaja yada Konuya girmeye çalışıyorsunuz. Başka bir Sayfaya yada Mesaja girmeyi deneyin, Sorun hala devam ediyorsa Administratöre E-Mail yazarak yetkilerinizi gözden geçirmesini talep ediniz.
3.Mesaj yazamıyorsunuz? Yöneticiler Sizin yetkilerinizi almış olabilirler.
4.Üye olmak istiyorsanız üyelik forumunu doldurunuz ve e-posta geri dönüş yaparak Üyeliğinizi aktifleştiriniz adresinize.

FORUM YÖNETİMİ
KATİPLER LOKALİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KATİPLER LOKALİ

AnasayfaKayıt OlGiriş yapP O R T A L*Latest images

6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hk

YazarMesaj
Yalcın
gurup
gurup
Yalcın

Ruh Hali :  6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hk Mutlu10
Noterliğin adı : Bursa 17
Görev : Başkatip
+ Rep : 7

6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hk Empty
MesajKonu: 6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hk    6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hk Empty26/4/2011, 14:43

Hukuk – 9764

Ankara, .14.04.2011

Özü: 6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hk

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
........................ NOTERLİĞİNE

12 Nisan 2011 tarihli ve 27903 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un” noterlik çalışmalarını ilgilendiren kısımları ekte gönderilmiştir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Saygılarımla,

BAŞKAN
Fahri KÖSE
(Beyoğlu 37. Noteri)

(GENEL YAZI: 42)

Resmî Gazete Tarih: 12 Nisan 2011 SALI
Sayı: 27903

BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6215 Kabul Tarihi: 29/3/2011

MADDE 10 – 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesinin başlığı “Bağımsız spor federasyonları” olarak, maddenin bir ila altıncı, dokuz ila onbirinci ve onaltıncı fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, onaltıncı fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkralar eklenmiş ve madde metninde geçen “özerk” ibareleri “bağımsız” olarak değiştirilmiştir.

Genel kurul federasyonun en üst organıdır. Genel kurulun toplanması ile ilgili her türlü işlemler yönetim kurulunca yürütülür. ......................................

Genel kurul;

a) Olağan genel kurul;

......................................

b) Olağanüstü genel kurul;

1) Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu raporlarında yeterli düzeyde görülmeyen veya yapılan denetim sonucu görev başında kalmasında sakınca görülen federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında karar almak üzere Bakanın istemi üzerine,

2) Federasyon yönetim kurulunun kararıyla,

3) Son yapılan genel kurul toplantısında delege olanların en az yüzde 40’ının noter kanalı ile yazılı müracaatıyla,

4) Federasyon başkanının istifası, başkan olma şartlarından herhangi birisini kaybetmesi veya ölümü halinde,

olağanüstü toplanır.

............................

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait alacaklar hariç olmak üzere, spor kulüplerinin Spor Toto Teşkilat Başkanlığı nezdindeki isim haklarından doğan alacakları haczedilemez ve bu alacaklar devir ve temlik edilemez.”

MADDE 13 – 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 28 inci maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“Ticaret sicili kayıtlarının elektronik ortamda tutulmasına ilişkin usul ve esaslar Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Bu kayıtlar ile tescil ve ilan edilmesi gerekli içeriklerin düzenli olarak elektronik ortamda depolanan ve sunulabilen merkezi ortak veri tabanı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde oluşturulur.

Ticaret sicili kayıt işlemlerinin elektronik ortamda yapılması için toplanması ve işlenmesi gerekli olan kişisel veriler, kişisel verilerin korunması ve bilgi güvenliğinin sağlanmasına ilişkin tedbirler mevzuata uygun bir şekilde alınarak korunur.”

MADDE 14 – 6762 sayılı Kanunun 66 ncı maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve maddenin mevcut ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu defterler elektronik ortamda veya dosyalama suretiyle tutulabilir. Bu defterlerin açılış ve kapanış onaylarının şekli ve esasları ile bu defterlerin nasıl tutulacağı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca çıkarılacak müşterek bir tebliğle belirlenir.”

“Tacir, işletmesiyle ilgili olarak gönderilmiş bulunan her türlü belgenin, fotokopi, karbonlu kopya, mikrofiş, bilgisayar kaydı veya benzer şekildeki bir kopyasını, yazılı, görsel veya elektronik ortamda saklamakla yükümlüdür.”

MADDE 16 – 6762 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“Çevrimiçi işlemler

EK MADDE 2 – Poliçe, bono, çek, makbuz senedi, varant ve kambiyo senetlerine benzeyen senetler güvenli elektronik imza ile düzenlenemez. Bu senetlere ilişkin kabul, aval ve ciro gibi senet üzerinde gerçekleştirilen işlemler güvenli elektronik imza ile yapılamaz.

Konşimentonun, taşıma senedinin ve sigorta poliçesinin imzası elle, faksimile baskı, zımba, ıstampa, sembol şeklinde mekanik veya elektronik herhangi bir araçla da atılabilir. Düzenlendikleri ülke kanunlarının izin verdiği ölçüde bu senetlerde yer alacak kayıtlar el yazısı, telgraf, teleks, faks ve elektronik diğer araçlarla yazılabilir, oluşturulabilir, gönderilebilir.

Ticaret şirketleri ile gerçek ve tüzel kişi diğer tacirlere ilişkin olarak, bu Kanunun zorunlu tuttuğu bütün işlemler elektronik ortamda güvenli elektronik imza ile de yapılabilir. Bu işlemlerin dayanağı olan belgeler de aynı usulle elektronik ortamda düzenlenebilir. Zaman unsurunun belirlenmesi gereken ve yönetmelikte düzenlenen hallerde güvenli elektronik imzaya eklenen zaman damgasının tarihi, diğer hâllerde merkezî veri tabanı sistemindeki tarih esas alınır.

Şirket adına imza yetkisini haiz kişiler şirket namına kendi adlarına üretilen güvenli elektronik imzayla imza atabilirler. Bu durumda, kullanılacak nitelikli elektronik sertifikalarda sertifika sahibi alanı içerisine, sertifika sahibinin ismiyle birlikte temsil ettiği tüzel kişinin de ismi yazılır. Bu husus tescil ve ilan edilir.

Bu maddenin uygulanmasına dair usul ve esaslar Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”

MADDE 18 – 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“Bağdaşmayan görevler

EK MADDE 3 – Kooperatifler ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri; bu kooperatiflerin ve üst kuruluşlarının hissedarı oldukları şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyesi veya denetçi olamazlar, personel olarak yahut başka bir şekilde ücretli görev alamazlar.

Birinci fıkrada belirtilen diğer görevleri bulunmasına rağmen kooperatif ve üst kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi veya denetçi olarak seçilenler, seçildikleri tarih itibariyle diğer görevlerinden ayrılmak zorundadırlar. Bu görevlerinden ayrılmayanların yönetim kurulu üyeliğine veya denetçiliğe seçilmelerine ilişkin işlemler hükümsüzdür. Seçildikten sonra birinci fıkradaki diğer görevleri edinen kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin sonradan edindikleri görevlere ilişkin seçilme veya görevlendirme işlemleri ile sözleşmeler de hükümsüzdür. Yönetim kurulu üyeliğine veya denetçiliğe seçilme işlemleri bu şekilde hükümsüz olanların yerlerine yedekleri çağrılır.

Kooperatifler ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin fiilen bu görevleri yürüttükleri dönemde; bunların eş ve ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları, bu kooperatifler ve üst kuruluşları ile % 50’den fazla hissedarı oldukları şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyesi veya denetçi olamazlar, personel olarak veya başka bir şekilde ücretli olarak işe alınamazlar.

Bu madde hükümlerine aykırı uygulamalar denetçiler tarafından araştırılır.

Birinci fıkraya aykırı olarak görev yapmakta olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde bu görevlerinden sadece birisini tercih ederek diğerlerinden ayrılırlar. Süresi içerisinde tercihte bulunmayanların seçilmiş oldukları kooperatif veya üst kuruluşlarındaki yönetim kurulu üyeliği veya denetçilik görevleri dışındaki diğer görevlerinin tamamı kendiliğinden sona erer.”

MADDE 21 – 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 26 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 26 – Büyükşehir belediyesi kendisine verilen görev ve hizmet alanlarında, ilgili mevzuatta belirtilen usullere göre sermaye şirketleri kurabilir. Genel sekreter ile belediye ve bağlı kuruluşlarında yöneticilik sıfatını haiz personel bu şirketlerin yönetim ve denetim kurullarında görev alabilirler. Büyükşehir belediyesi, mülkiyeti veya tasarrufundaki hafriyat sahalarını, toplu ulaşım hizmetlerini, sosyal tesisler, büfe, otopark ve çay bahçelerini işletebilir; ya da bu yerlerin belediye veya bağlı kuruluşlarının % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketlere, 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclisince belirlenecek süre ve bedelle işletilmesini devredebilir.”

MADDE 30 – Bu Kanunun;

a) 17 nci maddesi 26/3/2011 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,

b) Diğer hükümleri ise yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

MADDE 31 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

11/4/2011
http://www.bursa17noterbaskatip.com

6215 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hk
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-