KATİPLER LOKALİ
Giriş yapmadınız yada Yetkiniz olmayan bir yere girmeye çalışıyorsunuz. Bunun sebebleri aşağıda açıklanmıştır:
1.Giriş yapmadınız. Üye iseniz Lütfen sayfanın giriş kısmından giriş yapın.
2.Yetkiniz dışında bulunan bir Sayfaya, Mesaja yada Konuya girmeye çalışıyorsunuz. Başka bir Sayfaya yada Mesaja girmeyi deneyin, Sorun hala devam ediyorsa Administratöre E-Mail yazarak yetkilerinizi gözden geçirmesini talep ediniz.
3.Mesaj yazamıyorsunuz? Yöneticiler Sizin yetkilerinizi almış olabilirler.
4.Üye olmak istiyorsanız üyelik forumunu doldurunuz ve e-posta geri dönüş yaparak Üyeliğinizi aktifleştiriniz adresinize.

FORUM YÖNETİMİ
KATİPLER LOKALİ
Giriş yapmadınız yada Yetkiniz olmayan bir yere girmeye çalışıyorsunuz. Bunun sebebleri aşağıda açıklanmıştır:
1.Giriş yapmadınız. Üye iseniz Lütfen sayfanın giriş kısmından giriş yapın.
2.Yetkiniz dışında bulunan bir Sayfaya, Mesaja yada Konuya girmeye çalışıyorsunuz. Başka bir Sayfaya yada Mesaja girmeyi deneyin, Sorun hala devam ediyorsa Administratöre E-Mail yazarak yetkilerinizi gözden geçirmesini talep ediniz.
3.Mesaj yazamıyorsunuz? Yöneticiler Sizin yetkilerinizi almış olabilirler.
4.Üye olmak istiyorsanız üyelik forumunu doldurunuz ve e-posta geri dönüş yaparak Üyeliğinizi aktifleştiriniz adresinize.

FORUM YÖNETİMİ
KATİPLER LOKALİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KATİPLER LOKALİ

AnasayfaKayıt OlGiriş yapP O R T A L*Latest images

Toptancı Noter(ci)!

2 posters
YazarMesaj
Yalcın
gurup
gurup
Yalcın

Ruh Hali : Toptancı Noter(ci)! Mutlu10
Noterliğin adı : Bursa 17
Görev : Başkatip
+ Rep : 7

Toptancı Noter(ci)! Empty
MesajKonu: Toptancı Noter(ci)!   Toptancı Noter(ci)! Empty14/4/2010, 15:42

Cuma günleri ilçemizdeki hareketliliğin en üst düzeyde olduğu günlerdendir. Resmi kurumlar başta olmak üzere esnafta kendine özel bir çalışma program hazırlayarak karşılarlar cuma günlerini.
Köylerimizden gelen insanlarla bir koşturmaca içinde bulurlar kendilerini, bu hareketlilik yerini tatlı bir yorgunluğa bırakır gün sonunda. Bende bu yoğunluğa takılmamak için ve 1 ocak Cuma gününün resmi tatil olması sebebi ile Cuma günü yapmam gereken işlerimin bir kısmını tamamlamak amacı ile 30 aralık Çarşamba günü geldiğim ilçemizde ilk iş olarak, tapuyla ilgili işlerimi bitirmek için gittiğim Tapu Dairesi’nde güler yüzlü bir personel ve personel müdürü ile karşılandım, işlerimi de yarım saat gibi kısa bir sürede bitirip teşekkür ederek Tapu Dairesi’nden ayrıldım.
Henüz saat 11.00’i gösteriyordu, halletmem gereken bir işim daha vardı, bu sebeple gittiğim ilçe noterinin camında küçük bir yazı “öğleden sonra geleceğim” altında da bir cep telefonu numarası, bir hayli şaşırmıştım!
Noterler Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan kamu kurumu niteliği taşıyan kurumlardır.
Bu kurumların çalışma saatleri de il ve ilçelerdeki kamu kurumlarının çalışma saatleri ile sınırlıdır.
Yalnız bir fark, ihtiyaç halinde noterler kamu kurumlarının kapanış saatleri sonunda 1 saat fazla çalışma haklarını kullanabilirler.
Bildiğim kadarıyla da noter olmanın kolay olmadığıdır, belirli bir statüsü vardır. Önce hukuk fakültesi mezunu olmak, staj süresini tamamladıktan sonra sınavlarda başarılı olmak gerekir. Sadece hakimlik hakkını elde etmiş hakimler bu hakkı sınavsız elde ederler ve Adalet Bakanlığı tarafından atamaları yapılır.
Saat 11.00 de gittiğim ilçe noterliğinin önünde beklemeksizin diğer işlerimi halletmek amacı ile ayrıldım, öğlen tatilinden sonra tekrar gittiğim noterliğin önünde 3-5 kişinin daha beklediğini gördüm bu sırada saat 1.30 olmuştu. Camda yazılı olan öğleden sonra döneceğim yazısına güvenerek Keles Noteri Bahtiyar Ay’a ait olduğunu düşündüğüm telefonu aramaya karar verdim. Noterin kaçta açılacağını sorduğumda Noter Bey! Saat 3.00’de geleceğini söylüyor ve arkasından ekledi “işine gelirse beklersin, gelmiyorsa beklemezsin” cevabını sinirli bir tavırla aktardı. Bende telefonu kapatarak benimle birlikte bekleyen kişilere bu telefon konuşmasını aktardım. Bundan sonra saat 3.00’e kadar geçecek 1.5 saat daha vardı. Bekleyenlerin sayısı da her dakika artıyor ve bekleyenlere “noterci” yok mu? diye soran birkaç kişi daha camda yazan telefon numarasını arıyor ve hepside Noter Bey’den! aynı cevabı alıyordu.
Bütün bu aktardıklarımdan sonra Noter Bey! teşrif etti ve açması ile kimi noter, kimide noterci geldi derken noterin hizmet verdiği küçük bina bir anda doldu ve işlemler başladı.
Bir kısmının işlemleri yapılırken bir kısmının ise bir sonraki güne kalmıştı. Yani biz yoğunluk yaşamayalım diye geldiğimiz hafta içerisinde işimizi bitiremeden geriye dönmek zorunda kaldık birde topluma örnek olacak meslek gruplarında bulunan seçkin ve eğitimli kişilerden oluşan noterlerin ilçemizde hiç de böyle olmadığına üzülerek şahit oldum.
Noter Bey! ilçede krallığını ilan etmiş olmalı ki çalışma saatleri kavramı bile farklı! Sebebi ne olursa olsun geçerli bir sebebi bile olsa, hiçbir meslek mensubunun ve noterlerin vatandaşa kötü davranmaya, hakaret etmeye “insanlık bende kalsın” adı altında duygu sömürüsü yapmaya hakkı yoktur.
Tabii ki saat 3.00’de açılan noterde insanlara kendini anlatma imkanı bulamaz. Noter Bey! eğer kamu statüsünde çalışan bu yerleri normal çalışma saatlerinde açabilse, noterin “noterci” olmadığını da halka anlatabilecek vakit bulur.
Ancak günde 2 saat çalışılan bir kurumda tabiî ki insanlara kendini ifade etmek için gerekli zaman kalmaz.
Keles Noteri Bahtiyar Ay insanlara çamur atmayı bırakıp, önce kendi işini yapmayı öğrenmelidir. Yani 8 saatlik çalışma gününü 2 saate sıkıştırarak toptancı noterci anlayışını bir kenara bırakıp kendi eksiğini insanlara çamur atarak gidermeyi bir kenara bırakmalı. İşte 30 aralık 2009 Çarşamba günü ilçemizde iki farklı kurumda başımdan geçenler böyle.

Taktiri siz değerli okurlara ve ilgili kurumlara bırakıyorum.

Alıntı :
MustafaBALSEVEN-KELES GÜNCEL GAZETESİ
http://www.bursa17noterbaskatip.com
mahmut bürke
SÜPER MODERATÖR
SÜPER MODERATÖR
mahmut bürke

Ruh Hali : Toptancı Noter(ci)! Mutlu10
Noterliğin adı : Mersin 2. Noterliği
Görev : Başkatip

Toptancı Noter(ci)! Empty
MesajKonu: Geri: Toptancı Noter(ci)!   Toptancı Noter(ci)! Empty15/4/2010, 08:38

yalçın abi;

değerli noter'imi de bir dinlesek, acaba o ne diyor

selamlar

Toptancı Noter(ci)!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-